Farul – Sepsi 2-1: Alibec a reușit “dubla” pentru echipa lui Hagi

Meciul de la Ovidiu a avut două eliminări și două penalty-uri.
sursa foto: Facebook/ Farul Constanța

Farul Constanța a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a zecea din Superligă. Denis Alibec a marcat ambele goluri pentru constănțeni, din penalty. Marius Coman a înscris pentru Sepsi.

Denis Alibec a deschis scorul în minutul 12, din lovitură de la 11 metri. În minutul 30, Mihai Bălașa a fost eliminat după ce a văzut al doilea galben, iar echipa antrenată de Gheorghe Hagi evolua în zece jucători.

În minutul 50, centralul partidei a acordat un nou penalty pentru constănțeni, după un fault al portarului Niczuly asupra lui Grygorian. Acesta din urmă a ratat lovitura de la 11 metri, însă penalty-ul a fost reluat după ce portarul lui Sepsi nu s-a poziționat regulamentar în momentul loviturii. În cele din urmă, Alibec a înscris și a făcut “dubla” pentru Farul.

În minutul 76 și Sepsi a rămas în zece jucători, după eliminarea lui El Sawy. Acesta a lovit mingea cu mâna, într-un duel cu Alibec, fiind ultimul apărător.

În minutul 90, șutul lui Kallacu a lovit transversala porții apărate de Buzbuchi, iar două minute mai târziu, Marius Coman a marcat pentru Sepsi, dintr-o pasă a lui Alimi.

În urma acestui rezultat, Farul face 12 puncte și urcă până pe locul 8 în clasament, în timp ce Sepsi se află pe locul 9, cu un punct mai puțin. Etapa viitoare, Farul va întâlni Gloria Buzău, în deplasare.