Imagini cu David Popovici medaliat cu aur la Paris, după o cursă nebună la 200 metri liber

David Popovici a câștigat prima medalie pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris.
sursa foto: Inquam Photos / Colette Rochefort

David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 de metri liber, după o cursă dramatică, în care înotătorul român a revenit pe ultimii 50 de metri și a câștigat la o diferență de doar două sutimi de secundă.

“Dacă eu am putut, băiat obișnuit, absolut oricine poate. Vă rog, faceți-o și voi”, a spus David Popovici imediat după ce a devenit campion olimpic.

David Popovici a urcat mai apoi pe prima treaptă a podiumului, atunci când a răsunat imnul României după performanța tânărului sportiv.