România – Lituania 3-1: Tricolorii au înscris două goluri în ultimele minute ale meciului

Naționala antrenată de Mircea Lucescu are punctaj maxim după primele două meciuri din Liga Națiunilor.
sursa foto: Facebook/ Echipa națională de fotbal a României

România a învins, luni seară, Lituania, cu scorul de 3-1, în a doua etapă din Liga Națiunilor. Valentin Mihăilă, Răzvan Marin și Alexandru Mitriță au marcat pentru naționala antrenată de Mircea Lucescu, în timp ce pentru oaspeți a înscris Armandas Kucys.

Mihăilă a deschis scorul după doar patru minute, din pasa lui Stanciu. În minutul 33, Kucys a egalat pentru Lituania, dintr-o fază bine lucrată de naționala antrenată de Edgaras Jankaukas.

În minutul 78, Lituania a avut un gol anulat, după analiza VAR. Câteva minute mai târziu, în minutul 86, centralul partidei a dictat penalty pentru România, după ce Ianis Hagi a fost faultat în careul lituanienilor, în urma consultării imaginilor de la VAR. Răzvan Marin a transformat penalty-ul în minutul 87.

În minutul 92, Mitriță a înscris pentru 3-1 din pasa lui Alibec, iar România are punctaj maxim după două meciuri și un golaveraj de 6-1.

În celălalt meci din grupă, Kosovo a învins Cipru, în deplasare, cu scorul de 4-0, după ce vineri seară a pierdut cu România, scor 3-0.

În următorul meci, România va întâlni Cipru, în grupa din liga C. România este pe primul loc, cu 6 puncte, fiind urmată de Kosovo și Cipru, cu 3 puncte și Lituania, cu niciun punct.